Laisvalaikis

Pirtis: jos istorija Lietuvoje

Pirmą kartą lietuviška pirtis buvo paminėta XIII a. Tuo metu pirtys jau buvo įprastas kunigaikščių dvarų statinys. Pirtys vėliau buvo minimos ir Kryžiuočių bei Livonijos kronikose. Lietuviškuose dvaruose pirtys buvo gana sudėtingas statinys. Jas sudarė dvi arba trys patalpos. Tai buvo atskiros garinimosi, prausimosi ir poilsio patalpos. Be abejonės, tokiomis pirtimis mėgavosi tik kilmingieji. Tuo tarpu, neturtingųjų valstiečių lietuviška pirtis paprastai buvo įrengiama rūsyje. Pagal šiuos kuklius statinėlius dažnas ir sprendžia apie Lietuvos pirčių technologiją.

Toks įspūdis iš tikrųjų yra šiek tiek klaidingas. Jau 1536 metais Vilniaus miestas turėjo karaliaus privilegiją statyti viešąsias pirtis, kurių tuo metu buvo apie kelias dešimtis. Kalbant apie vietoves, kur buvo statomos pirtys, reikia paminėti, jog Istoriškai pirtys buvo labiau paplitusios Aukštaitijoje, Dzūkijoje, Dainavoje – jotvingių krašte. Vakarų Lietuvoje pirčių buvo mažiau. Beje, daug pirčių buvo išnaikinama įvairiausių karų ir okupacijų metais. Nemaža įtakos turėjo ir bažnyčios draudimai statytis pirtis ir maudyti jose sekmadieniais, galioję Prūsijoje.

Lietuvoje daugėja žmonių, kurie bent kartą per savaitę lankosi pirtyje. Ir pirtininkai džiaugiasi, jog lietuviška pirtis tampa vis dažnesne mūsų tautiečių pramoga. Vienas esminis dalykas, pastebimas pastaruoju metu – alkoholinių gėrimų ir pernelyg gausių vaišią atsisakymas. Be abejonės, ši tradicija įeis į pirčių istoriją. Juolab, kad žmogaus sveikatai tai neduoda jokios naudos. Daugiau apie tai sužinosite apsilankę https://www.google.com/maps/place/Perk%C5%ABnijos+erdv%C4%97+pirtis/@54.75589,23.902176,14z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xfa4e63ab4278f8c!8m2!3d54.7559404!4d23.9023296?hl=lt

Kuo dar išsiskiria lietuviška pirtis? Ogi lietuvišką pirtį išskiria  gausus įvairių augalų  naudojimas pirties procedūrose. Jau vien tik ko vertos beržinės ir ąžuolinės vantos. Jog ne tik puikiai išvalo odą, bet pakrauna žmogų energetiškai. Vantos ruošiamos  iš gausybės augalų, beveik visų mūsų kraštuose augančių medžių. Tokia patirtis be galo žavi svečius iš vakarų, besilankančius kaimo pirtyse.

lt_LTLithuanian