Žieminėms padangoms, lyginant su vasarinėmis, tenka susidurti su gerokai didesne dalimi iššūkių ir sunkumų: slidus kelias, žema temperatūra, atlydis, šlapdriba ir kt. Todėl vairuotojai, norėdami džiaugtis stabilia ir saugia kelione, turi itin atsakingai rinktis žieminius transporto ratus. Tad ką reikia žinoti apie žiemines padangas ir automobilių ratlankius?
Stabilus automobilio valdymas žiemos keliuose taps pasiekiamas tuomet, jeigu atsakingai įvertinsite esmines savybes, kuriomis privalo pasižymėti žieminės padangos:
- Padangų protektoriaus dizainas. Išties kokybiškų žieminių padangų protektoriaus raštas bus sukurtas su giliais centriniais grioveliais, kurie puikiai išspaus ant kelio esančią drėgmę ar sniegą į šonus. Tokiu būdu pasiekiamas efektyvesnis padangos sukibimas su keliu ir, be abejonės, transporto priemonės valdymas tampa stabilus ir lengvas.
- Protektoriaus gylio reikšmė. Įvairūs tyrimai ir praktika rodo, jog protektoriaus gylis stipriai įtakoja transporto priemonės valdymą žiemos keliuose. Manoma, jog minimalus padangų gylis yra 3 mm. Idealu, jeigu jis yra dvigubai didesnis. Specialistai pataria nelaukti, kol padangos visiškai nusidėvės. Esant 50 % nusidėvėjimui, žiemines padangas keisti privaloma. Kitaip valdymas posūkiuose ar ant apsnigto kelio ženkliai pablogėja.
- Padangų gumos sudėtis. Guma yra ganėtinai minkšta medžiaga, todėl šaltyje ji kietėja, tuo tarpu, esant aukštai temperatūrai – tirpsta. Dėl šios savybės žieminių ir vasarinių padangų guma yra labai skirtingos sudėties medžiaga. Žieminės padangos gaminamos iš tokios gumos, kuri, netgi žemoje temperatūroje nepraranda savo lankstumo ir puikiai sukimba su slidžiu ar šlapiu keliu. Būtent dėl tokių aspektų padangų gamintojai ir autoservisų darbuotojai primygtinai rekomenduoja nesusigundyti universaliomis padangomis. Jos tinkamos tik tuo atveju, jeigu turite galimybę atšiauriomis žiemos sąlygomis atsisakyti kelionės automobiliu arba apskritai šaltuoju metų laiku beveik nesinaudojate mašina.
Nors užakcentavome, jog žieminių padangų tiek dizainas, tiek gumos sudėtis stipriai skiriasi nuo vasarinių padangų savybių, derėtų žinoti, kad ne ką mažiau svarbu ir žiemos keliuose riedančių automobilių ratlankiai. Žieminių padangų automobilių ratlankiai turi tokias išskirtines, tik žiemos keliams reikalingas savybes:
- Tikrai kokybiškų žieminių padangų ratlankiai niekuomet nebus poliruoti, nes juos gali sugadinti keliuose barstoma druska. Jie paprastai dažomi trimis dažų sluoksniais ir taip užtikrinamas atsparumas bet kokioms šalto oro sąlygoms ir kelių saugumui užtikrinti naudojamoms priemonėms.
- Automobilių ratlankių forma pagaminta taip, kad juos būtų lengva nuvalyti. Tokiu būdu ledas, sniegas, druska ar purvas, skyrus šiek tiek laiko ratlankių valymui, automobilio padangoms žalos tikrai nepadarys.
- Ratlankiai su pagilintais kraštais žieminėms padangoms visai netinka, nes juose kaupiasi bet kokie nešvarumai.